taxteam

Konto bankowe w firmie — czy jest konieczne?

taxteam
centrum księgowe

Współcześnie coraz więcej spraw załatwia się drogą elektroniczną. Czymś normalnym są przelewy internetowe, wysyłanie e-deklaracji, kontakt przez różnego rodzaju komunikatory czy serwisy społecznościowe. Nikogo zatem nie powinien dziwić fakt, iż w obecnych czasach konto bankowe to rzecz niezbędna dla przedsiębiorcy. Wielu kontrahentów, szczególnie przy większych transakcjach, preferuje rozliczenia bezgotówkowe. Również rozliczenia z urzędem skarbowym oraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych przybrały już taką formę. Jednak czy firmowe konto bankowe jest konieczne? Czy możliwe jest wykonywanie wszelkiego rodzaju firmowych transakcji za pośrednictwem konta prywatnego?

Firmowe konto bankowe gwarantuje porządek, ale jest drogie

Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie muszą posiadać firmowego konta bankowego do rozliczeń z fiskusem, ZUS-em czy kontrahentami. W celu opłacania należnych danin, przyjmowania wpływów od klientów etc. mogą skorzystać z prywatnego rachunku.

Nigdzie w przepisach nie znajdziemy wskazania, iż przedsiębiorca jest zobowiązany taki rachunek posiadać. W związku z tym bardzo wielu z nich do rozliczeń biznesowych wykorzystuje konto osobiste. Powodów może być kilka:

  1. Firmowy rachunek jest drogi — droższy od osobistego
  2. Wielu przekonuje argument, iż rozwiązanie takie jest wygodniejsze — mają wszystko pod ręką, nie muszą zapamiętywać dodatkowych haseł dostępu do kont, czy numerów PIN

Jednak przy większej liczbie transakcji może okazać się, iż rozdzielenie rachunku firmowego od osobistego będzie zdecydowanie bardziej praktyczne.

Przede wszystkim — konto biznesowe to oddzielenie budżetu domowego od finansów firmy, co ułatwia prowadzenie księgowości, pozwala uniknąć problemów związanych z obliczaniem różnic kursowych i umożliwia zaliczanie poprawnej wartości opłat związanych z prowadzonym rachunkiem do kosztów podatkowych. Rozwiązanie takie ułatwia przeprowadzenie ewentualnej kontroli skarbowej i sprawia, że fiskus ma wgląd jedynie do finansów firmy.

Warto wspomnieć również o tym, że dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą powinno nastąpić za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy:

  • stroną transakcji, z której wynika płatność, jest drugi przedsiębiorca
  • jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 15 000 zł
O koncie musisz poinformować urząd

Przedsiębiorca ma obowiązek zgłosić do urzędu skarbowego wszystkie konta bankowe związane z prowadzoną działalnością. Do fiskusa powinna zatem trafić informacja o założeniu lub zamknięciu rachunku rozliczeniowego.
Ważną informacją jest, iż na zgłoszenie takich zmian właściciel firmy ma 7 dni od dnia, w którym zaistniała zmiana. Przedsiębiorca dokonuje tego przez aktualizację wpisu w CEIDG.

Opublikowano: 7 sierpnia 2023

Najpopularniejsze artykuły

Najnowsze artykuły


Popularne tagi


Wyszukaj na stronie