taxteam

Nowe przepisy, nowe zmiany w obszarze kadrowym w 2023 r.

taxteam
centrum księgowe

Przedstawiamy kilka regulacji, które ulegną zmianie wraz z nowym rokiem 2023 r.

 1. Zapowiadane zmiany w kodeksie pracy (regulujące pracę zdalną, badanie trzeźwości pracowników oraz kwestie urlopów rodzicielskich) nie zostały uchwalone. Zatem wzorem poprzedniego roku i trybu wprowadzania Polskiego Ładu, czekamy na ostateczny kształt w trakcie kolejnych m-cy.
 2. Wzrost płacy minimalnej będzie miał miejsce dwa razy;
  w styczniu na 3.490 zł brutto oraz 22,80 zł/godz
  w lipcu na 3.600 zł brutto oraz 23,50 zł/godz
 3.  Dieta w podróży służbowej krajowej wzrasta na 45 zł
 4. Każdy z przedsiębiorców/płatników ma obowiązek posiadania dostępu do epue (ZUS)
 5. Z dniem 28.02 wygasa deklaracja rezygnacji z PPK (straci ważność). Pracownicy będą musieli przedłużyć ją na kolejne 4 lata. Jeśli tego nie zrobią, z automatu zostaną zapisani do programu.
 6. Od 01.01.2023 oświadczenie PIT-2 mogą składać nie tylko pracownicy, lecz także inni zatrudnieni (np. zleceniobiorcy, wykonawcy dzieł, członkowie zarządów i rad nadzorczych, osoby na kontraktach menedżerskich). Oznacza to, że również te pozostałe grupy, mogą mieć pomniejszane zaliczki na podatek o kwotę 300 zł (otrzymają większe wynagrodzenie). Dotychczas kwotę 300 zł* 12 mcy, zleceniobiorcy, odzyskać mogli dopiero w zeznaniu rocznym.
 7. W 2023 r. każdy, również pracownik, może wystąpić do płatnika, by nie odprowadzał zaliczek na PIT. Wprawdzie warunkiem są przewidywane dochody nieprzekraczające 30 tys. zł, ale za pomyłkę w prognozie nie ma kary.

Opublikowano: 5 stycznia 2023

Najpopularniejsze artykuły

Najnowsze artykuły


Popularne tagi


Wyszukaj na stronie