taxteam

W jaki sposób zmienić nazwę firmy (jdg)

taxteam
centrum księgowe

Czy zmiana nazwy firmy (jdg)  jest możliwa?

Każda firma musi mieć nazwę, ponieważ bez niej nie jest możliwe zarejestrowanie działalności. Musi ona spełniać określone warunki, jednakże nie jest nadawana raz na zawsze.

  • Co powinna zawierać nazwa firmy?

Jednym z elementów nazwy jednoosobowej działalności gospodarczej jest imię i nazwisko właściciela, natomiast w przypadku spółki cywilnej będzie to imię i nazwisko każdego ze wspólników. Nie oznacza to jednak, że nazwa firmy nie może zawierać dodatkowych elementów, np. pseudonimu bądź hasła związanego z rodzajem prowadzonej działalności gospodarczej.

  • Zmiana nazwy firmy – kiedy konieczna?

Zmiana nazwy firmy może być konieczna np. w sytuacji zmiany profilu działalności, słabych wyników sprzedażowych, złych skojarzeń z nazwą itp. Istotne jest jednak, aby nazwa spełniała określone wymogi. Nie ma możliwości usunięcia z niej imienia i nazwiska przedsiębiorcy, jednakże możliwe jest usunięcie czy też zamiana nieodpowiednich lub nieaktualnych dodatkowych fraz.

  • Zmiana nazwy firmy a CEIDG

Zmiana nazwy firmy musi zostać zgłoszona do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Zgłoszenia tego dokonuje się na wniosku CEIDG-1 w ciągu 7 dni od zaistnienia zmiany w urzędzie gminy lub miasta. Po dokonaniu zmian, CEIDG przesyła te dane do urzędu skarbowego, Urzędu Statystycznego, ZUS-u bądź KRUS-u, najpóźniej w następnym dniu.

  • Nowa nazwa firmy

Nowa nazwa powinna być krótka i zwięzła. To zwiększa szansę, że będzie szybciej zapamiętana. Krótka nazwa ułatwia również zaprojektowanie logo czy też sloganu.

  • Nowa nazwa firmy a faktury wystawiane przed i po zmianie

Po naniesieniu zmian w CEIDG, warto pamiętać, aby podczas wystawiania faktur sprzedaży umieszczać już nową nazwę. Nie należy jednak, na fakturach wystawionych przed taką zmianą poprawiać zawartych tam danych, tj. starej nazwy. Najważniejsza część nazwy, czyli imię i nazwisko pozostają ostatecznie niezmienne. Przedsiębiorca powinien mieć również na uwadze, aby na otrzymywanych fakturach zakupu jego dane były aktualne.

Opublikowano: 27 czerwca 2023

Najpopularniejsze artykuły

Najnowsze artykuły


Popularne tagi


Wyszukaj na stronie