taxteam

Urząd Skarbowy będzie kontrolować zasadność wykorzystania ulg podatkowych w rozliczeniach PIT.

taxteam
centrum księgowe

Będzie weryfikacja! – zapowiedzieli przedstawiciele Ministerstwa Finansów.
Fiskus sprawdzi, czy faktycznie należały się preferencje dla: pracujących seniorów, rodzin 4+ i osób powracających z zagranicy.

Rok 2022 był pierwszym, w którym te ulgi przysługiwały, a każda z nowych ulg pozwala nie zapłacić podatku dochodowego od przychodów do kwoty 85 528 zł rocznie, a w przypadku osób powracających z zagranicy przez cztery lata.

Osobom rozliczającym się według skali podatkowej przysługuje dodatkowo kwota wolna od podatku wynosząca 30 tys. zł, co w sumie oznacza, że podatnik nie płaci podatku nawet od kwoty 115 528 zł. Poprzez złożenie odpowiedniego oświadczenia u płatnika (np. u pracodawcy), jeszcze w trakcie roku, mógł on uwzględnić te ulgi, a po zakończonym roku, wykazać te informacje w PIT-11. Te informacje zostały wykorzystane przez Skarbówkę przy wypełnianiu zeznań podatkowych w usłudze Twój e-PIT.

W praktyce jednak Urząd nie zawsze miał narzędzia do weryfikacji – ulgę dla rodzin 4+ podatnik wpisywał do zeznania samodzielnie, w przypadku osób powracających z zagranicy w usłudze e-PIT nie było żadnych danych, które mogłyby alarmować, że ulga jest nienależna, a w przypadku seniorów, jeśli skarbówka nie otrzymała odpowiednich informacji na czas – system nie blokował prawa do ulgi.

Jeśli Urząd wykryje nieprawidłowości, będzie kontaktował się z podatnikiem, a w przypadku osób, które nieprawidłowo skorzystały z ulgi, do której nie były uprawnione, będą zobowiązani do uregulowania zaległego podatku wraz z odsetkami za zwłokę.

Opublikowano: 25 czerwca 2023

Najpopularniejsze artykuły

Najnowsze artykuły


Popularne tagi


Wyszukaj na stronie